Vláda zničí zemi, to je zločin. Pak se nemá protestovat? Vlastimil Tlustý se do toho opřel

16.04.2023 18:50 | Komentář

„Záměrně jsem použil slovo zločin. V době ekonomické krize, chcete-li situaci vyřešit, musíte zátěž lidí a podniků snížit,“ varuje bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. „Pokud cokoli z toho zrealizují, uvidíte, že se česká ekonomika bude vyvíjet ještě hůř než teď,“ říká k informacím, jež se začaly šířit médii. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) zatím nejde o žádnou definitivní podobu daňové reformy. Tlustý vidí možnost, jak z krize ven – a to paušální redukcí všech státních výdajů jednotným procentem.

Vláda zničí zemi, to je zločin. Pak se nemá protestovat? Vlastimil Tlustý se do toho opřel
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Bývalý ministr financí a člen ODS, Vlastimil Tlustý

„Pokoušet se řešit obrovské dluhy, které vytváří tato vláda, zvyšováním jakýchkoli daní v době ekonomické krize, to považuji za zločin. Jinými slovy, všechny diskuse na téma, kterou daň zvýšit a kolik desítek miliard na tom vybrat, považuji za chybné,“ smetl debatu o reformě daní z přidané hodnoty (DPH) hned ze startu bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. V posledních dnech totiž do médií unikly materiály z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury, které by znamenaly zdražení tepla, vody, dopravy, služeb, kadeřnictví, ubytování, léků atd. Paniku mírní premiér Petr Fiala, jenž řekl, že z návrhů, co se dostaly na veřejnost, ještě není nic definitivního.   

„Záměrně jsem použil slovo zločin. V době ekonomické krize, chcete-li situaci vyřešit, musíte zátěž lidí a podniků snížit. Samozřejmě, jestli chcete, aby se z toho vyhrabali. Pokud v krizi zvýšíte daňovou zátěž, krizi prohloubíte. Všechny nápady na zvyšování daní povedou k prohlubování krize a proto jsem použil slovo zločin,“ říká Tlustý.

Řeči o nutnosti konsolidace veřejných financí a krocení dluhu odmítá. „To by ta vláda nesměla rozhazovat po celou dobu svého fungování stovky miliard. Když si zrekapitulujeme funkční období této vlády, budeme moct jmenovat několik případů, kdy se vláda rozhodla rozhazovat stovky miliard. Zjevně v tom pokračuje – jen se mění záminky a důvody, kvůli nimž to vláda dělá. Chtějí-li konsolidovat veřejné finance, musí na prvním místě přestat vymýšlet další a další výdaje, což stále dělají. A na druhém místě přijít s úsporami, jak původní velké výdaje snížit. Nejenom nezvyšovat – ale dokonce snižovat,“ popisuje Tlustý.

Přidává další varování. „Problém má dnes rozsah podle mého odhadu 400 miliard korun dluhu ročně. Vláda by měla v této situaci hledat úspory přiměřeně veliké. Že na daních nevybere 400 miliard je téměř jisté, a kdyby to náhodou chtěla zkusit, tak občany a celou Českou republiku brzy ekonomicky zlikviduje. Takže proto slovo zločin, které budu pořád opakovat. Je to neseriózní debata evidentně ekonomických diletantů, kteří vůbec nevědí, co řídí. To je v tuto chvíli už jasné,“ říká Tlustý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"Když už neumí ničím prospět, ať alespoň neškodí.", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJaroslav z Bystřice , 16.04.2023 19:33:41
Ideální by bylo rychle tu agónii ukončit volbami. Protože se ale nechtějí vzdát těch koryt, "vynést je v zubech".

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …